سامانه ثبت نام

اعطای 25 میلیون دلار جایزه به سوپراستارهای فیزیک و ریاضیات

20 آبان 1396

رخی از بزرگترین نام‌های جهان فناوری در پنجمین سال جایزه Breakthrough (دستاورد) به ارائه بیش از 25 میلیون دلار جایزه به تحقیقات علمی در دانشگاه‌های سراسر جهان پرداختند. به گزارش ایسنا به نقل از نیویورک تایمز، این جایزه، محققان حوزه‌های علوم زندگی، فیزیک پایه، ریاضیات، چالش دانشجویان و افق‌های جدید را ارج نهاد.

 
برندگان حوزه علوم زندگی با جایزه سه میلیون دلار برای هر نفر عبارتند از:
1- "استفان اِلِج"، استاد ژنتیک و پزشکی دانشکده پزکشی هاروارد برای بررسی چگونگی ازدیاد تکثیر دی‌ان‌ای جهش‌یافته و افزایش خطر ابتلا به سرطان.
 
2- "هری نولر" رییس مرکز زیست‌شناسی مولکولی آر.ان‌.ای دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز برای مرتبط کردن نقش مرکزی آر.ان‌.ای در ریبوزوم و منشا حیات.
 
3- "رولاند نوسه"، استاد زیست‌شناسی رشد دانشگاه استنفورد و محقق موسسه پزشکی هاروارد هیوز برای کار در زمینه بررسی مسیر ژن Wnt و تاثیر آن بر سرطان.
 
4- "یوشینوری اوسومی"،‌ استاد افتخاری موسسه تحقیقات مبتکرانه در موسسه فناوری توکیو برای بررسی فرآیند اتوفاژی یا خودخواری سلولی
 
5- "هدا یحیی الزغبی"، استاد دپارتمان‌های پزشکی کودکان، ژنتیکی مولکولی و انسانی، نورولوژی و علوم اعصاب دانشکده پزشکی بایلور برای کشف پایه‌های بیولوژیکی آتاکسی مخچه‌ای- نخاعی و سندروم رت
 
دکتر اوسومی، همچنین امسال موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی برای نمایش اهمیت نقش دیگرخواری سلول‌ها شده بود.
 
سه نفر نیز توانستند جوایز سه میلیون دلاری را در بخش فیزیک پایه "جایزه دستاورد" دریافت کنند که دستاوردهای آن‌ها در نظریه ریسمان، نظریه میدان کوانتومی و گرانش کوانتومی به رسمیت شناخته شده بود. اسامی آن‌ها به شرح زیر است:
 
"جوزف پولچینسکی"، استاد دپارتمان فیزیک و عضو موسسه فیزیک نظری کاولی دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا، "اندرو ایترومینگر"، رییس مرکز قوانین بنیادی طبیعت در دانشگاه هاروارد و "کامران وفا"، استاد دپارتمان فیزیک دانشگاه هاروارد.
 
همچنین سه دانشمند دیگر به نام‌های "رولاند دِرِوِر" . "کیپ ترون" از موسسه فناوری کالیفرنیا به همراه "رایتر والیس" از موسسه فناوری ماساچوست توانستند جایزه یک میلیون دلاری ویژه Breakthrough بخش فیزیک پایه را برای تحقیق مشارکتی در زمینه امواج گرانشی و تاثیر آن در فیزیک و نجوم دریافت کنند. دو میلیون دلار دیگر بین 1012 عضو این گروه تحقیقاتی تقسیم شد.
 
جایزه سه میلیون دلاری بخش ریاضیات نیز به "جین بورگین"، استاد دپارتمان ریاضی موسسه تحقیقات پیشرفته در پرینستون برای مشارکت در هندسه با ابعاد بالا، نظریه اعداد و چندین مطالعات نظریه‌ای دیگر اهدا شد.
 
در بخش چالش دانش‌آموزان دبیرستانی نیز "دینا سی" 13 ساله سنگاپوری برای فیلم علمی "ویروس‌ها و رقابت بشر برای مقاومت در برابر آنها" و "آنتونلا  ماسینی" 13 ساله از پرو برای فیلم "درهم تنیدگی کوانتومی" هر کدام جداگانه موفق به دریافت جایزه‌ای به مبلغ 250 هزار دلار به علاوه جایزه‌ای اضافه برای معلمان و مدارسشان شدند. در این بخش، شرکت‌کنندگان باید یک فیلم علمی ابتکاری ارائه کنند که یک ایده یا اصل مهم علمی یا ریاضیاتی را به تصویر بکشد.
 
در بخش افق‌های جدید نیز 10 محقق تازه‌کار در حوزه‌های فیزیک و ریاضی توانستند جوایزی به ارزش کلی 600 هزار دلار دریافت کنند.
 
به گزارش ایسنا، "جایزه دستاورد" از زمان آغاز در سال 2012 تاکنون بطور کلی حدود 200 میلیون دلار جایزه داده که سازمان‌هایی مانند گوگل، فیس‌بوک، 23andme و DST Global آن را تامین می‌کنند.
 
این جایزه توسط سرگئی برین، آن ووجکیکی، یوی و جولیا میلنر، مارک زاکربرگ و پیرسیلا چان بنیان گذاشته شده و با تجلیل از علم دانشمندان، به ایجاد هیجان در مورد پیگیری علم به عنوان یک حرفه می‌پردازد.

796
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی و معنوی

دانشگاه اصفهان

تماس با ما

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش