سامانه ثبت نام

با ریاضیات مغز فیلسوفان را نظم دهیم

5 مهر 1395

واحد خبری همایش بین المللی ریاضی اعلام می دارد: اگر می‌خواهید یک فیلسوف خوب باشید نمی‌توانید فقط بر درک مستقیم و راحت‌طلبی تکیه کنید و باید به مطالعه ریاضی و علوم بپردازید. مطالعه آنها به شما امکان دسترسی به بهترین روش‌ها برای شناخت جهان را می‌دهد؛ چون روشن و تحلیلی اندیشیدن را به شما آموزش می‌دهد. ریاضیات زبان فلسفی طبیعت است که رجحان دارد و علم تنها وسیله واقعی و موثر است که ما برای ارتباط فلسفه خودمان با واقعیت داریم. بنابر‌این ریاضی و علوم برای فلسفه بسیار ضروری و مهم هستند؛ چون نیازمند دریافت چیزهای درست هستند.

حقیقت همیشه مبتنی‌بر شهود ما نیست و آن چیزی نیست که ما انتظارش را داریم، چون دانش هم که تا حد زیادی از فلسفه به وجود آمده است خالی از حقایق ناخوشایند و متناقض با شهود انسان نیست. مثلا مفاهیمی چون مکانیک کوانتومی، درهم‌تنیدگی کوانتومی یا عدم‌قطعیت هایزنبرگ گرچه بسیاری را گیج می‌کند، در همان حدی هم که برای افراد معمول قابل فهم است ممکن است پر از حقایق نا‌خوشایند باشد. در نمونه‌ای دیگر می‌توان به قانون فرگشت (سیر تکامل بیولوژیکی) اشاره کرد که با وجود تکیه زدن بر شواهد بسیار علمی هنور توسط بخش قابل توجهی از مردم مورد باور و پذیرش نیست. تفکر فلسفی نیازمند ظرفیت‌های منطقی و درگیر شدن با افکار جدید و بررسی فرضیات آنها و رد یا قبول‌شان است. مساله این نیست که این افکار و فرضیات جدید تا چه اندازه می‌توانند غیرقابل فهم و ناراحت‌کننده باشند. در اینجا ریاضیات بسیار کار‌آمد است؛ چون ریاضیات ابزار قدرتمندی برای آموزش است. از این لحاظ که تفکر انتزاعی را به قدری محوری می‌کند که تا سر حد نادیده گرفتن حقیقت پیش می‌رود. این به معنای آن نیست که ریاضیات به مثابه ریاضیات برای فلسفه ضروری است، بلکه معنایش این است که ساختار دادن به فکر و اندیشه انسان به سبک یک ریاضیدان می‌تواند نتیجه فوق‌العاده‌ای برای فیلسوف داشته باشد.

ریاضیات امکان آزمودن منطقی فرضیه‌ها

چنانچه تاریخ علوم نشان داده است کاربرد ریاضیات در زبان شناسی باعث شده انسان فهمی عمیق‌تر از روابط واژگان و شیوه بیان ایده‌ها به دست بیاورید. حال نوبت فلاسفه است که از این دانش بهره ببرند. حتی می‌توان پا را فراتر نهاد و گفت از ریاضیات در زمینه‌هایی که در حیطه کامل فلسفه قرار می‌گیرند مانند اخلاق نیز می‌توان بهره برد. مانند کتاب پر‌فروش سم هریس با عنوان «دورنمای اخلاقی» که وی در آن استدلال می‌کرد ما باید اخلاق را به شیوه علمی توضیح دهیم.نمونه دیگری که در مورد کاربرد ریاضی می‌توان مثال زد درک فلاسفه از کیهان است. ریاضیات در درک فیزیک نقش حیاتی دارد. فهم تئوری مهم «نوتر» نیازمند فیزیک است. امی نوتر، تئوری‌ای را وضع کرد که با توجه به آن بسیاری از قوانین بقای ماده و انرژی، نتیجه غیرقابل اجتناب قوانین تغییر‌ناپذیر فیزیک بودند. فهم این تئوری برای متوجه‌شدن هر موضوعی که درباره ماده و خصوصیت‌های آن سخن می‌گوید ضروری است. فهم این تئوری هم به فهمیدن جبر بستگی دارد، از این رو هر فیلسوفی که بخواهد درباره کیهان نظر بدهد، چاره‌ای جز فهم جبر ندارد. مساله دیگر این است که متافیزیک و فلسفه به بی‌نقصی ریاضیات نیستند. تلاش متافیزیک استخراج حقایق از دنیای پر تناقض ما است و به همین دلیل انتزاعی بودن آن کاری از پیش نمی‌برد. اینجا است که نیاز به علم و ریاضیات داریم؛ چون ریاضیات امکان آزمودن منطقی فرضیه‌ها را به ما می‌دهد.

عده‌ای ممکن است معتقد باشند شاخه‌هایی از فلسفه مانند اخلاق، نیازمند بیان حقایق درباره جهان نیستند یا حتی چون فلسفه در حیطه مسائل انتزاعی است، نیازمند بیان حقایق نیست. اما نکته اینجا است که حتی اگر چنین باشد، ارزش این فلسفه‌ورزی، تنها در انطباقش با مشاهدات روزمره واقعیت است. همچنین از زمان سقراط تاکنون دغدغه پژوهش‌های اخلاقی کاربرد آن است وگرنه اگر این پژوهش‌ها در این دنیا کارایی نداشته باشند عاری از ارزش می‌شوند. مثلا استدلال‌های پیتر سینگر علیه گوشت‌خواری با این عنوان که گوشت نخورید، چون رنج حیوانات را افزون می‌کند، نتیجه منطقی فرضیات فلسفی‌اش بوده است؛ نتیجه‌ای که بلافاصله به این جهان وصل شد.

 

برگزاري همايش‌ بین المللی ریاضی ، روح جديدي در كالبد پژوهشي جامعه ریاضی كشور به ويژه پژوهشگران عزیز مي‌دمد. ضمن دعوت از همه اعضاي محترم علمي و دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي به شركت فعال در همايش بین المللی ریاضی، درخواست مي‌شود با ارايه پيشنهادات وارسال مقالات سازند‌ه‌ي خود، كميته‌هاي علمي و اجرايي را در برگزاري هر چه بهتر همايش بین المللی ریاضی ياري نمايند. همایش بین المللی ریاضی در سال 95 در تهران برگزار می گردد. پژوهشگران گرامی، جهت اطلاع از محورهای همایش بین المللی ریاضی کلیک نمایید.

برچسب ها : ، کنگره ریاضی ، کنفرانس ریاضی، همایش بین المللی ریاضی 95 ، همایش ریاضی، همایش بین المللی ریاضی ، ریاضی ، نظریه بازی ها ، رمزنگاری ، نظریه اطلاعات ، نظریه رایانش ، ریاضیات گسسته ، حساب ، حسابان ، سیستمهای دینامیکی ، حساب بردار

 

 

 

 

 


1198
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی و معنوی

دانشگاه اصفهان

تماس با ما

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش