سامانه ثبت نام

آمار عضویت درکتابخانه های کشور نگران کننده است

3 آذر 1394

اسماعیل شفاعی روز دوشنبه در مراسم تجلیل از خادمان کتاب آذربایجان شرقی در تبریز، افزود: سه هزار و 214 کتابخانه درکشور وجود دارد و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به دنبال نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی است. 
وی با بیان اینکه مطالبه نهاد از کتابداران سراسر کشور مطالعه و معرفی کتاب های شایسته به مراجعه کننده ها است، اضافه کرد: شایسته نیست افرادی که در حوزه کتاب فعالیت می کنند، اهل مطالعه و کتاب شناسی نباشند. 
مدیرکل امور استان ها و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: جامعه کتابخوان جامعه ای است که معطر به عطر کتابخوانی است و باید در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیش از پیش تلاش کنند. 
وی ادامه داد: سیاست های اصلی و اساسی نهاد کتابخانه های عمومی کشور کتابدار محوری است و همه مجموعه ملزم به اجرای این شعار هستند. 
شفاعی اظهارکرد: درسال های گذشته به حوزه کتاب و حرفه کتابداری نگاه علمی صورت نمی گرفت ولی با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید و برگزاری حداقل دو نشست با اعضای هیات علمی دانشگاه های سراسر کشور در حوزه علم کتابداری و دانش شناسی نگاه ها به این قشر کاملا علمی و تخصصی شده است. 
وی اضافه کرد: متاسفانه در سال های گذشته به لحاظ معیشتی کتابداران کمترین دریافتی در حدود پنج یا شش میلیون ریال داشتند که دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با همه تنگناهای قانونی که وجود داشت در سال گذشته در دو مرحله مبادرت به افزایش حقوق پرسنلی نهاد کرد. 
مدیرکل امور استان ها و انجمن های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ادامه داد: این افزایش حقوق برای شش هزار و500 پرسنل فعال نهاد کتابخانه های عمومی کشور هنوز به حد ایده آل نرسیده و دراین خصوص تلاش می شود. 
وی اظهارکرد: مجلس شورای اسلامی در بحث اصلاح قانون پرداخت نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه ها بسیار خوب عمل کرده بطوری که در صورت عدم پرداخت آن مستقیما از طریق خزانه داری کسر و به حساب انجمن کتابخانه آن استان برای ارتقا فرهنگ کتاب و کتابخوانی واریز خواهد شد. 
شفاعی گفت: فرهنگ مطالعه باید از همان سنین کودکی آغاز شود و به همین دلیل بخش کودک در کتابخانه ها در حال گسترش است و از همه مسئولان و دستگاه های فرهنگی استان ها خواستار حمایت کتابخانه ها هستیم. 
دراین مراسم از فعالان حوزه کتاب و کتاب خوانی استان و همچنین خبرگزاری ایرنا درآذربایجان شرقی به عنوان خبرگزاری فعال در عرصه کتاب نیز تجلیل شد. 

منبع:ایرنا


1121
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی و معنوی

دانشگاه اصفهان

تماس با ما

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش