سامانه ثبت نام

ارائه برنامه ششم توسعه به هیئت دولت از هفته آینده

28 آبان 1394

 

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، حسین آرامی ظهر امروز در همایش مفاهیم و فرآیند برنامه ششم توسعه کشور در مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با اشاره به اینکه برنامه پنجم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایرانی در سال پایانی خود قرار دارد اظهار کرد: برنامه ششم توسعه کشور در حال تدوین و ارائه به مجلس شورای اسلامی است.

 

وی ادامه داد: آشنایی با مبانی و فرآیند تدوین سندی که در سرنوشت پنج سال آینده توسعه کشور موثر است می‌تواند به تقارن اطلاعاتی دست‌اندرکاران تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در نظام مدیریت توسعه کشور کمک کند.

 

مشاور معاون بودجه معاونت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به الزام قانونی دولت برای تدوین برنامه پنج‌ساله و ارائه به مجلس اشاره کرد و افزود: برنامه برای اجرای امور در کشور مورد نیاز و تاثیرگذار است.

 

وی با بیان اینکه برنامه نخست پنج ساله کشور در بهمن ماه سال 68 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، تصریح کرد: تمام کشورها با برنامه‌ریزی به توسعه دست پیدا کردند.

 

آرامی به نقش تعیین کننده نفت در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: چگونگی مصرف منابع نفتی در توسعه کشور حائز اهمیت است.

 

وی با اشاره به موفقیت برنامه‌ها در هدف‌گذاری‌های کشور خاطرنشان کرد: اگر برنامه درست اجرا شود کشور در مسیر توسعه قرار می‌گیرد.

 

این مسئول بر برنامه‌ریزی توسعه‌ای دولت تأکید کرد و یادآور شد: اجرای برنامه به‌عهده رئیس جمهور است و خلاهای قانونی باید با لایحه به مجلس برطرف شود.

 

وی با بیان اینکه 30 شورای برنامه‌ریزی بخشی و فرابخشی برنامه ششم توسعه کشور تشکیل شده است، اظهار کرد: پیش‌نویس اولیه لایحه برنامه ششم توسعه کشور در حال تدوین است و از هفته آینده به تدریج در هیئت دولت مطرح می‌شود.

 

آرامی ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه کشور را از اردیبهشت ماه امسال ذکر کرد و گفت: به نظر می‌رسد لایحه برنامه ششم توسعه کشور همزمان با لایحه بودجه سال 95 به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

 

مشاور معاون بودجه معاونت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، تدوین برنامه‌های توسعه را در راستای افق چشم‌انداز دانست و خاطرنشان کرد: در تمام دوره‌ها کشور برنامه داشته و دولت‌ها طرح‌هایی را به آن اضافه کرده‌اند.

 

وی به ناهمزمانی تقویم برنامه با تقویم سیاسی اشاره کرد و افزود: در لایحه برنامه توسعه ششم کشور پیشنهاد اجرای برنامه سه تا پنج ساله ارائه شده تا با سیاست دولت‌ها همزمانی داشته باشد.

 

آرامی با اشاره به اینکه از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون 10 برنامه توسعه‌ای در کشور اجرا شده است، یادآور شد: در مدت 50 سال گذشته رشد پنج درصدی داشتیم اما با هزینه بسیار این رشد اتفاق افتاده است.

 

وی به اعمال تحریم‌ها در برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و گفت: ارزیابی‌ها باید براساس برنامه باشد.

 

این مسئول با تأکید بر تعهد اجرای برنامه‌ها، خاطرنشان کرد: آسیب‌شناسی برنامه‌های گذشته در اجرای برنامه‌ها حائز اهمیت است.

 

وی به شرایط محیطی حاکم بر برنامه‌های توسعه کشور اشاره کرد و یادآور شد: نبود فهم مشترک در سطح مفاهیم توسعه، نبود نظام آماری قابل اطمینان و اثربخشی، نبود ساختار سیاسی و اجتماعی اصلاح شده حاکم بر برنامه‌ها و نبود انطباق و انسجام قوانین و مقررات حاکم بر برنامه‌ها از شرایط محیطی حاکم بر برنامه‌های توسعه است.

 

منبع:تی نیوز


1183
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
حامیان علمی و معنوی

دانشگاه اصفهان

تماس با ما

02133699094

09193519331

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مرکز همایش